
Rozmowy kwalifikacyjne należą do najbardziej stresujących momentów szukania pracy. Kandydaci, którzy przeszli wstępną selekcję, starają się do niej przygotować, próbując układać odpowiedzi na najbardziej popularne pytania. O ile dość łatwo opisać swoje mocne i słabe strony, dotychczasowe sukcesy zawodowe czy swoje wyobrażenia o przyszłym stanowisku, to jednak określenie swoich oczekiwań finansowych niejednokrotnie bywa kłopotliwe.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwykle padają pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, motywację, zainteresowania i cechy charakteru. Są one podzielone na trzy podstawowe obszary: zawodowy, nazywany też merytorycznym (np. „Jak pan/pani ocenia swoje umiejętności w zakresie podstawowych obowiązków na stanowisku, o które się pan/pani ubiega?”), motywacyjny (np. „Jakich argumentów pan/pani użyje, aby mnie przekonać, że to właśnie pan/pani jest odpowiednią osobą na to stanowisko?”) i osobowościowy (np. „W jaki sposób pan/pani radzi sobie z niepowodzeniami?”).
W Internecie bez problemu można znaleźć listy pytań najczęściej zadawanych podczas rozmowy o pracę. Potem wystarczy już tylko opracować sobie wzorcowe odpowiedzi i nauczyć się ich na pamięć. Choć osoby zajmujące się rekrutacją z reguły nie polecają tej metody, to jednak zastosowana z umiarem pomaga wycenić swoją wartość na rynku pracy.