Branże przyszłości, jaki zawód najlepiej wybrać?

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Branże przyszłości, jaki zawód najlepiej wybrać?

Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec lipca 2010 roku zarejestrowani bezrobotni stanowili 11,4 % ludności w Polsce. Liczbę te należy zwiększyć o osoby, które mimo braku pracy nie zarejestrowały się w urzędach pracy. Co to oznacza dla osób szukających pracy?

Wysoki wskaźnik bezrobocia to duży problem ekonomiczny nie tylko w Polsce. Brak pracy sprawia, że „aktywni” bezrobotni szukają pracy w jakimkolwiek zawodzie, który da im utrzymanie. Brakuje miejsc pracy dla absolwentów studiów wyższych. W wielu branżach jest ogromna dysproporcja między liczbą absolwentów wyszkolonych w danej dziedzinie, a możliwością pracy w wyuczonym zawodzie. Prognozy ekonomiczne pokazują, że do 2015 roku liczba osób pracujących w krajach UE może wzrosnąć nawet do 13 milionów. W Polsce nastąpi redukcja osób pracujących w rolnictwie przy wzroście osób zatrudnionych w sektorze przemysłowym. Jakie kierunek w takim razie obrać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Jakie branże uchodzą za perspektywiczne, biorąc pod uwagę stale zmieniający się rynek pracy?

Specjalista zawsze w cenie.

W Polsce i innych krajach Unii Europejskiej jest kilka branż, które według prognoz ekonomicznych uchodzą za perspektywiczne i warto szkolić się pod tym kątem. Niektóre popularne obecnie branże stracą na znaczeniu w przyszłości, pojawią się nowe, które dotychczas nie miały wzięcia. Wybierając kierunek studiów lub decydując się na inną formę edukacji, nauki zawodu oprócz zainteresowań powinno się obserwować rynek pracy i jego możliwości rozwoju. Systematyczne dążenie do celu, edukacja, szkolenia zawodowe, uczestnictwo w konferencjach naukowych, działalność non-profit powinna zmierzać w tę stronę. Na rynku pracy cenieni są specjaliści w wąskich dziedzinach i oprócz własnych predyspozycji i umiejętności właśnie to może być wskazówką przy wyborze zawodu.

Nieustanny rozwój branży informatycznej.

Wśród przyszłościowych dziedzin znalazły się zawody związane z informatyką, technologiami internetowymi. Projektanci stron internetowych, administratorzy baz danych, graficy i programiści mają dużą szansę na znalezienie pracy i rozwój zawodowy zarówno teraz jak i w przyszłości. W związku z dużą liczbą zakładanych przedsiębiorstw, powszechnym dostępem do coraz szybszego Internetu, popyt na usługi informatyków -specjalistów nie zmaleje. Wręcz przeciwnie – obecnie tylko pierwiastek przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą wyobraża sobie biznes bez korzystania z rozwiązań internetowych. Z badań przeprowadzanych w ramach II edycji Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Start w Karierę wynika, że absolwenci kierunku informatyka są również chętnie przyjmowani do pracy w departamentach sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, finansów i księgowości. To wskazówka dla kandydatów na studia, że po kierunku informatycznym łatwiej będzie znaleźć pracę niż w innych zawodach.

Finansiści mają dużą szansę na lukratywne zatrudnienie.

W raporcie Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę dotyczącym perspektywicznych branż znaleźli się także finansiści. Osoby robiące karierę w finansach są bardzo dobrze opłacani. Średnie wynagrodzenie pracownika departamentu finansowego znacznie przekracza średnią krajową. W dodatku branża oferuje szeroki asortyment zatrudnienia w bankach, na giełdach, w firmach doradczych, przy funduszach inwestycyjnych i emerytalnych. Rynek pracy oferuje zatrudnienie w takich zawodach jak: księgowi, sprzedawcy usług finansowych, analitycy finansowi i biznesowi. Praca w tej branży jednak nie należy do najłatwiejszych. Pracownik jest ukierunkowany na osiąganie wyników, musi być odporny na stres, pomysłowy, komunikatywny. W cenie są też cechy przywódcze, umiejętność negocjacji oraz wywierania wpływu na innych. Mimo tych wymagań, sektor ten cieszy się dużą popularnością. Można śmiało zakładać, że ta tendencja nie zmniejszy się z upływem czasu.

Wzrasta znaczenie ochrony środowiska i zawodów z nią związanych.

Zawody związane z branżą przyrodniczą i ochroną środowiska także należą do rozwijających się z każdym rokiem. To może zaskakiwać, ponieważ do tej pory absolwenci tych kierunków mieli niewielkie szanse na pracę zgodną z wykształceniem. Słabe perspektywy, niewielkie zarobki, niewiele miejsc pracy zniechęcało do poszukiwania pracy w tej branży. I to ma się zmienić. Polityka Unii Europejskiej jest nastawiona na zwiększenie działań związanych z ochroną środowiska naturalnego, niewykluczone więc, że w przyszłości dużo łatwiej będzie dostać pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Gwarancją jest fakt, że stale rozwija się infrastruktura związana z ochroną środowiska. Zakłady przemysłowe inwestują w filtry i ekologiczne produkty, budowane są oczyszczalnie ścieków, rośnie zapotrzebowanie na ekspertów od spraw wodociągów i kanalizacji, klimatyzacji, oczyszczania powietrza. Pracę dostaną też specjaliści od odkażania. Warto wspomnieć o szeroko zakrojonym poszukiwaniu źródeł alternatywnej energii. Ekologiczne bio-paliwa, energia wiatrowa, słoneczna i wodna, opał pozyskiwany z wierzby – to stale rozwijające się kierunki przemysłu, wychodzące naprzeciw wymaganiom i polityce Unii Europejskiej.

Na oddzielną uwagę zasługuje biotechnologia. Ten kierunek studiów od lat cieszy się sporym wzięciem. Prognozy przewidują, że absolwenci tego kierunku będą również mieli duże szanse na pracę. Branża rozwija się prężnie, powstają nowe stanowiska pracy, ciągle trwają badania nad polepszaniem jakości produktów. To przyszłościowy kierunek.

Rośnie popularność branży medycznej – społeczeństwo coraz mniej zdrowe.

Branża związana z ochroną zdrowia i fitoterapią ma duże szanse rozwoju. Od pewnego czasu mówi się o chorobach cywilizacyjnych, szkodliwości miejsc pracy. Ludzie coraz częściej cierpią na dolegliwości związane z nerwicą, brakiem odporności na stres – szybki tryb życia pogłębia jeszcze ten proces. Nie bez znaczenia pozostaje niezdrowy tryb życia, praca siedząca, godziny spędzane przed komputerem. Z biegiem czasu jeszcze bardziej będzie rosło zapotrzebowanie na dietetyków, fizjoterapeutów, pielęgniarki, lekarzy specjalistycznych, specjalistów od odnowy biologicznej. Dodatkowo dochodzi zwiększające zainteresowanie medycyną ludową, fitoterapią. Należy oczekiwać, że popyt na usługi związane z tą branżą będzie stale rósł.

Systematyczny rozwój turystyki.

Dzięki rozwinięciu większej potrzeby podróżowania, mobilności, przemieszczania się z miejsca na miejsce, wzrośnie szansa na zatrudnienie w branżach: turystyki i rekreacji oraz transportu. W tych dziedzinach powstaną nowe miejsca pracy. Dr K. Borodako, kierownik studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie turystyką międzynarodową” z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie twierdzi, że powinno się zwrócić szczególną uwagę na turystykę biznesową. Inne dziedziny turystyki również powinny się rozwijać. Wzięciem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne w małych miejscowościach. Warto więc przyjrzeć się tym branżom.

W obecnej sytuacji, ciągle zmieniającym się zapotrzebowaniu na specjalistów, trudno prognozować, które dokładnie kierunki będą rozwijały się nieustannie. Przed podjęciem studiów dobrze jest przejrzeć raport MNiSW dotyczący kierunków zamawianych, po ukończeniu których łatwiej będzie znaleźć pracę. Jest kilka branż traktowanych jako perspektywiczne, wszystko jednak zależy od dostępności i ilości siły roboczej. To czynnik decydujący o możliwości zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Socjologowie i specjaliści HR nieraz powtarzają, że ważna jest elastyczność i umiejętności szybkiego uczenia się. Takie cechy ułatwią znalezienie pracy i przekwalifikowanie w zależności od potrzeb rynku. Znajomość perspektywicznych branż i duża orientacja w tym zakresie pomoże w znalezieniu intratnego zatrudnienia.

HR-SZOP