Dlaczego coraz więcej kandydatów jest rozczarowana procesem rekrutacji?

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Dlaczego coraz więcej kandydatów jest rozczarowana procesem rekrutacji?

Jesteś osobą, która poszukuje pracy? Pragniesz znaleźć sobie dochodowe zajęcie, przebranżowić się, bądź po prostu chciałbyś zacząć pracować w nowym miejscu zrywając z rutyną?

Jeżeli odpowiedziałeś, na któreś z powyższych pytań twierdząco to zapewnie wysyłanie swoich aplikacje czy branie udział w rozmowach kwalifikacyjnych jest ci znane. Dlatego teraz odpowiedz sobie czy jesteś zadowolony z przebiegu procesu rekrutacji? Niestety większość Polaków nie jest – jesteśmy w czołówce państw rozczarowanych szukaniem pracy.

Co najbardziej nas rozczarowuje?

Brak informacji zwrotnej

Głównym problemem, który notorycznie pojawia się podczas rozmów i procesie rekrutacji jest brak informacji zwrotnej ze strony pracodawcy, który szukał potencjalnych pracowników do swojej firmy. Dla większości z nas nawet negatywna odpowiedź jest lepsza niż jej brak. Brak odpowiedzi lub odpowiedź bez informacji, zawierającej motywację odrzucenia przez pracodawcę danej oferty, świadczy o lekceważącym stosunku pracodawców do pracownika. \”Candidate Experience\” przeprowadził badanie przez Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji w 2014 roku, z którego „wynika, że jedynie 29 proc. firm dba o to, by każdy kandydat, który przesłał do firmy CV, otrzymał informację zwrotną o przebiegu procesu rekrutacji.” Niestety takie poczynania pracodawcy mogą doprowadzić do słabnięcia dobrej opinii o firmie wśród kandydatów, co z kolei może doprowadzić do zbudowania złego wizerunku firmy.

Spodziewane wynagrodzenie

Nic dziwnego nie jest w stwierdzeniu, że każdy z nas pracuje dla pieniędzy – nawet, jeżeli uparcie się zapiera, że nie. Bez pieniędzy nie jesteśmy w stanie utrzymać naszego życia na dobrym poziomie. Jak to się mówi „ popyt napędza podaż”. Niestety w Polsce wciąż nie mówi się głośno o zarobkach. Bardzo rzadko możemy natknąć się ogłoszenia o pracę z informacja o gwarantowanym wynagrodzeniu. Z jednej strony mogłoby to znacznie skrócić czas rekrutacji, gdyż osoby, które nie byłyby zainteresowane kwotą zapłaty za wykonywane obowiązki po prostu nie aplikowałyby na dane stanowiska. Z drugiej strony moglibyśmy odstraszyć już na samym początku dobrego pracownika, który z kolei ceniłby się bardziej niż podana przez nas kwota.

Zbyt wygórowane wymagania

Niestety coraz więcej pracodawców mija się z rzeczywistością tworząc oferty pracy. Coraz więcej jest potencjalnych kandydatów, którzy byliby chętni podjąć pracę w danej firmie, ale już na starcie przestraszyło się zakresu wymaganych kwalifikacji. Niestety, możemy zaobserwować bardzo niepokojący trend objawiający się podaniem zbyt wygórowanych wymagań, które nie pokrywają się z wymaganiami tak naprawdę niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania danego stanowiska pracy.

Nieprawidłowa rozmowa rekrutacyjna

Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z faktu, iż jest to tak naprawdę wizytówka firmy. Na jej podstawie potencjalny pracownik wyrabia sobie opinie o przedsiębiorstwie i tak naprawdę m.in. na jej podstawie podejmuje decyzje o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy. Wiele osób skarży się na chaotyczny przebieg rozmowy jak i brak sensownych pytań bądź tematów do rozmów. Zdarza się nawet, że podczas takiego spotkania dowiadujemy się, że oferta pracy z Internetu czy gazety niestety różni się od rzeczywistych wymagań pracodawcy. Efekt? Poczucie straconego czasu i lekceważenia.

HR-SZOP