Gdzie szukać informacji o pracodawcy?

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Gdzie szukać informacji o pracodawcy?

Kiedy szukając pracy zdecydujemy się na wysłanie aplikacji na konkretne ogłoszenie, warto poza odszukaniem odpowiedniej dla siebie oferty zrobić coś jeszcze. Warto pamiętać, że poza analizą ogłoszenia, należy sprawdzić także pracodawcę, który daną ofertę pracy zamieszcza i warto skorzystać przy tym z różnych źródeł. Gdzie więc takich informacji szukać? Oto kilka najbardziej popularnych źródeł poszukiwań:

    • Przejrzenie strony internetowej firmy – tu odnajdziemy informacje nie tylko o branży, wielkości firmy, ale także o wartościach obowiązujących w danej organizacji, atmosferze pracy i o działaniach, których firma się podejmuje. Obraz na stronie internetowej jest zawsze trochę wyidealizowany i pokazuje tylko pozytywne elementy – jest swoistą reklamą danego pracodawcy, jednak jak najbardziej można odnaleźć tu wartościowe informacje. Warto zwrócić uwagę na to, czy wartości, które wyznawane są w danej firmie, będą nam odpowiadały i czy odnajdziemy się w takiej kulturze pracy.
    • Sprawdzenie działania firmy w mediach społecznościowych – być może firma prowadzi profil na Facebooku lub Goldenline – tu dowiemy się więcej o podejściu firmy do pracowników. Będzie to swego rodzaju uzupełnienie informacji, które zamieszczone są na stronie firmy.
    • Poznanie opinii pracowników lub byłych pracowników firmy – jeśli mamy wśród znajomych osoby, które pracowały w danym miejscu, warto zasięgnąć ich opinii. Wtedy poznamy nie tylko informacje o firmie, które są ogólnodostępne, ale dowiemy się czegoś więcej od środka i będziemy w stanie ocenić wiarygodność tych informacji. (Trzeba też wziąć pod uwagę, że pracownicy nie mogą udzielać opinii o firmie, w której pracowali przez 2 lata od ustania stosunku pracy, ze względu na przepisy ustawy o zakazie nieuczciwej konkurencji)
    • Sprawdzenie opinii firmy na forach internetowych – na pewno warto zajrzeć w te miejsca, jednak należy mieć na uwadze, że nie wszystkie informacje, które tam znajdziemy będą prawdziwe. Ponadto nawet jeśli są zgodne z prawdą, to zapewne zdecydowana ich większość będzie negatywna. Wynika to z tego, że naszą naturalną tendencją jest dzielenie się głównie negatywnymi wydarzeniami, które nas spotykają. Kolejnym elementem, który trzeba mieć na uwadze to fakt, że również konkurencja danej firmy może zamieszczać negatywne opinie na forach podając się za pracowników – jest to niestety dosyć powszechne działanie. Dlatego też opinia na forach będzie mniej wiarygodna niż opinie od osób, które znamy, ale na pewno warto rzucić na nią okiem i samemu ocenić na ile podane informacje są rzetelne.

Przeanalizowanie tych kilku obszarów zwiększy naszą wiedzę o miejscu, w którym planujemy pracować i pozwoli nam z większym prawdopodobieństwem podjąć racjonalną decyzję o wyborze przyszłego pracodawcy.

HR-SZOP