
Polscy inżynierowie kuszeni są dobrymi warunkami pracy, atrakcyjnymi zarobkami przez firmy zagraniczne. Dzięki otwarciu granic, każdy inżynier ze znajomością języka obcego ma szansę ubiegać się o pracę w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Czy warto skorzystać z tej szansy? Jakie perspektywy ma inżynier za granicą. Czy zachodnie firmy zwyciężą w walce o polskich specjalistów?
Mimo wysokich zarobków za granicą przyszli inżynierowie najchętniej pozostaną w Polsce, o ile dostaną atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość rozwoju zawodowego. Z badań przeprowadzonych II edycji Programu Edukacyjnego „ZainSTALuj się” przez ArcetorMittal Poland S.A. przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Bussines for Society wynika, że aż 68 % przyszłych inżynierów pragnie pracować w Polsce. To tendencja wzrostowa. Polacy chcą pracować w kraju, rosną jednak ich wymagania względem zarobku i rozwoju zawodowego.
Rosną oczekiwania polskich inżynierów.
Jeszcze rok temu część ankietowanych zadowalały zarobki w granicach 1500-1800 zł netto. W 2010 roku oczekiwane kwoty są dużo wyższe. Inżynierowie pragną minimalnych zarobków w granicach 2000-3000 zł netto. Wraz z większym zapotrzebowaniem na inżynierów, te wymagania zapewne będą wzrastały. Skorzystać na tym mogą przedsiębiorstwa z bogatszych krajów UE.
Przypuszczalnie, w kolejnych latach będzie można zaobserwować jeszcze większą walkę o polskich specjalistów.
Konkurencja ze strony krajów zachodnich to zagrożenie dla kraju. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podaje, że do 2013 roku w polskim przemyśle może zabraknąć ponad 46 tys. inżynierów. Dla prawidłowego rozwoju gospodarki potrzebni są w Polsce fachowcy od automatyki i robotyki, budownictwa, mechatroniki i matematyki, mechaniki i budowy maszyn i wielu innych dziedzin. Potrzeba wykształconej, kompetentnej kadry mającej nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętności techniczne. Aby tak się stało, polskie przedsiębiorstwa muszą zatrzymać jak najwięcej inżynierów w Polsce. Czy Polska jest i będzie atrakcyjnym dla rozwoju krajem? Co do zaoferowania mają inne Państwa UE?
Polscy inżynierowie cenieni w Europie.
Polscy inżynierowie są chętnie zatrudniani w krajach Unii Europejskiej. Polacy uważani są za dobrych fachowców, w dodatku są tańsi od krajowych pracowników. Inżynierowie budowlani, przemysłowi, kontrolerzy jakości, mechanicy mają duże szanse na pracę za granicą. Kraje należące do Unii Europejskiej cierpią na brak specjalistów technicznych. W samej branży IT w 2010 roku brakuje około 300 tys. pracowników. Polityka UE zmierza w kierunku zminimalizowania tego problemu. Europejskie uczelnie wyższe zachęcają kobiety do studiowania w zawodach inżynierskich. W krajach UE średnio co czwarty pracownik techniczny to kobieta. W Polsce ten wskaźnik jest niższy i wynosi 20 %.
Polscy inżynierowie mają szansę na zatrudnienie w dużo bogatszych krajach. Popularne są wyjazdy do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji, Holandii i Belgii. Od pewnego czasu polski rynek pracy jest zalewany przez oferty pracy właśnie z tych krajów. Już niedługo Niemcy i Austria – zgodnie z traktatem akcesyjnym – całkowicie otworzą rynek dla polskich pracowników. Największe wzięcie będą mieli specjaliści od budowy, informatyki, robotyki. Prof. Krystyna Iglicka z Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że otwarcie rynku naszego najbliższego sąsiada spowoduje falę emigracji. Na Polaków będą czekały posady szczególnie w środkowych i zachodnich landach Niemiec.
Doświadczenie i znajomość języka podstawowym autem polskiego inżyniera.
Kandydaci do pracy za granicą muszą jednak spełnić określone wymagania. Niezbędny jest staż w pracy, duże doświadczenie poparte dokumentacją. Absolwenci kierunków technicznych poszukujący pierwszej pracy w krajach UE, mają mniejsze szanse na zatrudnienie i muszą pogodzić się z niższymi zarobkami. Dodatkowo powinno mieć się przebyte kursy specjalistyczne, certyfikaty w zależności od stanowiska. Liczy się znajomość obsługi programów komputerowych, np.: AutoCAD. Inżynier powinien dodatkowo posługiwać się biegle w mowie i piśmie w obcym języku.Zarówno w Polsce jak i krajach zachodnich coraz baczniejszą uwagę zwraca się na zdolności interpersonalne, umiejętność komunikacji i pracy w grupie. Kandydat poszukujący pracy jako inżynier powinien spełniać te warunki.
Polski „euroinżynier”.
W Krajach europejskich, USA i Australii uznawany jest tytuł europejskiego inżyniera (EUR ING). Kandydat pragnący zdobyć ten tytuł musi zdobyć wykształcenie na kierunku studiów dziennych, które akredytowane są przez Europejską Federację Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich (FEANI). Tytuł EUT ING daje możliwość zatrudnienia za granicą na stanowisku inżyniera bez konieczności nostryfikacji dyplomu. Aby otrzymać tytuł euroinżyniera, trzeba posiadać udokumentowane doświadczenie branżowe oraz członkostwo w stowarzyszeniu inżynierskim. Wymagana jest znajomość przynajmniej jednego z języków FEANI.
Jaki zachodni sąsiedzi zachęcają polskich specjalistów do emigracji?
Przede wszystkim wysokimi zarobkami. Kompetentny, doświadczony inżynier w rozwiniętych krajach UE może zarobić nawet do 60-100 tys. euro rocznie. Młodzi inżynierowie, którym uda się znaleźć pracę w Niemczech, mogą zarobić około 40 tys. euro rocznie. We Francji wynagrodzenie jest trochę niższe – 31 tys. euro rocznie. W Wielkiej Brytanii zarobki wahają się od 20-30 tys. funtów. Dla polskiego inżyniera oferta jest atrakcyjniejsza finansowo nawet przy zarobkach niższych od wymienionych powyżej. To i tak więcej niż mogą zaproponować przedsiębiorstwa w Polsce. Firmy zachodnie walczą o specjalistów również innymi sposobami. Znane są procedery wysyłania swoich pracowników na kursy językowe, opłacania pakietów socjalnych. Inżynier może dostać służbowy samochód a nawet otrzymać od pracodawcy wzrost kosztów za podróże w czasie urlopu. To są elementy, które mogą przechylić szalę zwycięstwa.
Praca w krajach Unii Europejskiej jest niezwykle atrakcyjna dla inżynierów. Wysokie zarobki, kilkakrotnie wyższe od tych w Polsce, mogą przekonać polskich fachowców do wyjazdu mimo chęci pozostania w kraju. Polskie firmy powinny włączyć się do walki o inżynierów, oferując lepsze warunki. Pracy dla inżynierów na pewno nie zabraknie ani w kraju, ani za granicą. Nowe zawody, zapotrzebowanie na inżynierów to niezwykła szansa dla młodych ludzi. Ważne, aby zawód wybrać rozważnie. To zagwarantuje znalezienie dobrej pracy.