Młodzi emigranci

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Młodzi emigranci

Opublikowane niedawno badania GUS-u potwierdziły spostrzeżenia dziennikarzy, socjologów i przeciętnych obywateli naszego kraju – większość polskich emigrantów nie przekroczyła 40 roku życia. Spośród 2 mln osób, które zamieszkały za granicą, 70% to ludzie młodzi. Choć przedstawione dane otrzymano na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku, to analitycy nie mają wątpliwości, że na życie na obczyźnie wciąż decydują się przede wszystkim roczniki wyżu demograficznego.

Urodzeni w latach 1977-1986 niejednokrotnie czują się zawiedzeni warunkami, w jakich przyszło im żyć. To właśnie oni stanowią najliczniejszą grupę emigrantów.

Na pracę poza naszym krajem zdecydował się już co dziesiąty Polak w wieku 27-36 lat, czyli aż 726 tysięcy osób. Część z nich wyjechała za granicę z myślą o samorealizacji, funkcjonowaniu w środowisku międzynarodowym, zdobywaniu interesującego doświadczenia czy szlifowaniu języka obcego. Jednak o większości mówi się, że po prostu uciekła z Polski, nie widząc dla siebie żadnych perspektyw. Na wyjazd poza granice naszego kraju najczęściej decydują się mieszkańcy wschodnich województw. Ponieważ na emigracji naszym rodakom żyje się najczęściej lepiej niż w Polsce, rzadko zdarzają się powroty do kraju, jeśli ktoś założy rodzinę na obczyźnie. Z tego względu nie dziwi liczba dzieci poniżej 15 roku życia, która w 2011 roku przebywała za granicą – 226 tysięcy. Demografowie sądzą, że najprawdopodobniej nowa generacja polskich emigrantów nie przeprowadzi się do naszego kraju na stałe. Część osób z pokolenia ich rodziców być może wróci. Ale dopiero na emeryturze.

HR-SZOP