Przemysłowi twardziele

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Przemysłowi twardziele

Rekrutując pracowników czy to zewnętrznie, czy wewnętrznie zawsze stawiam sobie pytanie czy osoba, z którą rozmawiam nadaje się na wybrane stanowisko. Przy rekrutacji wewnętrznej wiemy więcej o kandydacie szczególnie jeśli długo pracuje w firmie to można wtedy łatwo potwierdzić jego umiejętności. Jednak w przypadku rekrutacji zewnętrznej nie jest już tak prosto. Pojawia się pytanie, co zrobić aby sprawdzić kandydata? Jest to niezwykle istotne w przypadku stanowisk, gdzie wymagana jest wiedza specjalistyczna.

Umiejętności inaczej zwane kompetencjami znajdujące się w CV kandydata możemy podzielić na dwie kategorie: miękkie i twarde. Miękkie to te, które będą trudne do zmierzenia i określenia na pierwszy rzut oka. Chodzi tutaj np. o: umiejętność współpracy, zdolność przekazywania wiedzy, czy zdolności sprzedażowe. O tych cechach pracownika możemy tak naprawdę coś powiedzieć po dłuższym czasie jego pracy. W tym artykule zajmiemy się szerzej kompetencjami twardymi dlatego dodam tylko, że do tych umiejętność miękkich nie przywiązuje się jeszcze należytej uwagi przez przyszłych pracowników. Zapominają, że nie można być osobą aspołeczną i pracować w dziale obsługi klienta no chyba, że jest się tak dobrym w swoim zawodzie jak dr House.

Kompetencje twarde to zupełnie inna historia. Nazywamy tak umiejętności naszego potencjalnego pracownika, które możemy zmierzyć określić ich poziom. Jest to dość jasne ponieważ albo się coś potrafi albo nie. Tak jak nie można być trochę w ciąży tak nie można umieć trochę jeździć samochodem.

Obecnie na rynku pracy mamy wiele umiejętności twardych, które są poszukiwane przez pracodawców. Pracodawcy zwracają uwagę na certyfikaty oraz uprawnienia pracownika. Dzięki temu wiedzą jakich umiejętności mogą spodziewać się od pracownika i są one potwierdzone przez niezależne jednostki uprawnione do tego typu działań. Powodzeniem cieszą się kierownicy budów, operatorzy wózków widłowych jak również spawacze, którzy nie będą mieli problemu w znalezieniu pracy.

Część umiejętności kandydat może potwierdzić doświadczeniem, certyfikatami lub zdobytymi uprawnieniami. Można im dawać wiarę jednak nie polecam tego w stu procentach. Niestety wszyscy kandydaci chcą wypaść jak najlepiej dlatego zwracajmy uwagę np. kto wydał certyfikat, a jeśli mamy wątpliwości co do jakości weryfikacji umiejętności najlepiej sami ją przeprowadźmy.

Na szczęście weryfikacja umiejętności twardych nie zawsze jest trudna i nie możliwa. Zazwyczaj chodzi o wiedzę specjalistyczną dlatego najlepiej dać trochę czasu na rozmowę naszego specjalisty z wcześniej wyselekcjonowanymi kandydatami. Bardzo szybko wtedy wyjdzie, czy osoby które złożyły u nas podanie o prace wiedzą o czym mówią. Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości lub nie mamy fachowca pod ręką dobrzej jest zobaczyć efekt pracy osoby ubiegającej się o pracę. Dobrze jest przyjrzeć się jego zrealizowanym wcześniej projektom. Jeśli jednak i to nie jest możliwe to rozwiązaniem powszechnie akceptowalnym jest okres próbny. Przestrzegam tylko przed łakomieniem się na darmową prace i zatrudnianiem młodych na dwa tygodnie okresu próbnego. Za to Państwowa Inspekcja Pracy może pewnego poranka zapukać do drzwi siedziby naszej firmy. Z tego powodu najlepiej jest wyselekcjonować dwóch lub dosłownie kilku kandydatów i zapłacić im za okres próbny. Może to być jedna godzina lub jeden dzień jak również tydzień. Zależy ile potrzeba czasu na realizację danego projektu, po wykonaniu którego będziemy mogli stwierdzić czy nasz kandydat napisał prawdę o swoich umiejętnościach w CV.

Dobrym przykładem zawodu, gdzie umiejętności twarde są ciągle sprawdzane jest zawód spawacza. Zdane egzaminy uprawnia spawacza do wykonywania zawodu przez dwa lata. Dodatkowo przez ten okres odpowiedzialny personel pracodawcy lub nadzór spawalniczy muszą co sześć miesięcy potwierdzać umiejętności osoby wykonującej powyższy zawód. Po okresie dwóch lat umiejętności spawacza przechodzą ponowna weryfikację, aby przedłużyć uprawnienia na kolejne dwa lata.

Na zakończenie pamiętajmy o jednym – zazwyczaj kompetencje twarde musza iść w parze z miękkimi ponieważ ciężko się pracuje w biurze projektowym, gdzie musimy działać zespołowo, a jedna z osób jest indywidualistą i gra solo. W reklamach w takiej sytuacji pomaga Snickers, jednak w rzeczywistości tworzy się ciężka atmosfera w pracy co może prowadzić do spadku efektywności lub zniechęcić specjalistów do pracy u nas. Podobnie sytuacja się ma jeśli zatrudnimy kogoś bez wystarczających kompetencji twardych. Jest to strata naszego czasu i pieniędzy.

HR-SZOP