Szkolenia zawodowe, jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Strona główna / Artykuły / Uncategorized / Szkolenia zawodowe, jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Szkolenia zawodowe są niekiedy niezbędne, aby znaleźć dobrą pracę, awansować na lepsze stanowisko. Studia przygotowują do zawodu teoretycznie, w dodatku niewielki procent absolwentów znajduje pracę w wyuczonym zawodzie, warto więc wyjść karierze naprzeciw i znaleźć optymalne dla swojego rozwoju szkolenia zawodowe. Jak wśród dziesiątek firm oferujących szkolenia wybrać tę odpowiednią?

Do kwestii szkoleń należy podejść z pełną świadomością, w jakim celu osoba pragnie się edukować. Może to być chęć zdobycia konkretnych umiejętności, poszerzenia horyzontów z danej dziedziny, zdobycie dokumentu umożliwiającego awans w pracy, nawiązanie kontaktów. Uczestnictwo w szkoleniu może wynikać z zainteresowań osoby szkolącej się – wtedy najłatwiej przyswaja się wiedzę.

Szkolenia wynikające z postępu technologicznego.

Szkolenia w niektórych przypadkach są niezbędne, by odsunąć od siebie widmo zwolnienia, spełnić zmieniające się wymagania niezbędne do pracy na danym stanowisku. W kierunkach technicznych może to być spowodowane postępem technologicznym, automatyzacją, chemizacją, komputeryzacją w pracy. Stefan M. Kwiatkowski, autor książki „Kształcenia zawodowe. Dylematy teorii i praktyki” twierdzi, że postęp technologiczny ma spory wpływ na strukturę zatrudnienia. Wraz ze zmieniającym się charakterem pracy, pracownik musi dostosować się do nowym warunków. Nie inaczej jest w pracach humanistycznych i innych. Dzięki badaniom naukowców wprowadzane są kolejne techniki, większą uwagę poświęca się zdolnościom interpersonalnym, percepcji pracownika, cechom charakteru. Często reformy w państwie zmuszają kadry do dodatkowych szkoleń i zmiany podejścia do wykonywanego zawodu. Chcąc iść z duchem czasu, nadążać za postępem, należy się szkolić. Niezależnie od zawodu, perspektywiczny i ambitny pracownik uczy się przez całe życie.

Specjalizacja podstawą sukcesu.

W zależności od obranej ścieżki zawodowej powinno się dostosowywać szkolenia zawodowe do własnych potrzeb. Oczywiście warto uczęszczać na różnorodne kursy i być wszechstronnym. To z pewnością będzie wielkim atutem u pracodawcy. Najważniejsza jest jednak specjalizacja. Oprócz wszechstronnych umiejętności pracownik powinien wykazywać się szczególnie w jakiejś dziedzinie, aby wyróżniać się z tłumu. Dotyczy to zarówno branży naukowej, humanistycznej jak i technicznej. Dlatego np.: w gazetach cenieni są dziennikarze, który napiszą o wszystkim, ale są fachowcami w jednej dziedzinie. Dziennikarz ze specjalizacją może liczyć na większe zarobki. Nie inaczej jest w reklamie, oświacie czy środowisku lekarskim. To dowód, że warto przemyśleć krok po kroku planowanie kariery. Szkolenia zawodowe mogą przyspieszyć ten proces.

Sprawdź, przemyśl, porównaj, decyduj się!

Przy doborze odpowiedniego szkolenia znaczącą rolę odgrywa cena. Czasem jednak lepiej opłaca się zainwestować więcej gotówki na lepsze szkolenie. Warto porównać podobne oferty, przeliczając koszt jednej godziny szkolenia. Jeśli jest to możliwe, przed zapisaniem się na kurs, powinno się zdobyć wcześniej jak najwięcej informacji na temat zakresu tematycznego, praktycznych umiejętności, które można nabyć. Po stwierdzeniu, że temat szkolenia jest interesujący następnym krokiem będzie „badanie” kadry szkoleniowej. Sprawdzenie, czy wykłady, kursy będą prowadzone przez autorytety z danej branży pozwoli ograniczyć ryzyko bezsensownego wydania pieniędzy. Od podejścia i warsztatu instruktora zależy jakość wyszkolenia kursantów. Wiele kursów prowadzonych jest przez osoby niedoświadczone, które nie odnotowały większych sukcesów w dziedzinie, w której prowadzą prelekcje.

Osoby szukające odpowiednich dla siebie szkoleń preferują warsztaty: szkolenia, w których oprócz wiedzy teoretycznej ćwiczy się zagadnienia w praktyce. I słusznie. Praktyka pod okiem fachowców jest najważniejsza. Wiedzę teoretyczną można zdobyć, sięgając po fachową literaturę. Gdy autorytet szkoleniowca jak i panel zajęć nie budzą zastrzeżeń, warto dowiedzieć się, w jak licznej grupie będzie prowadzony kurs. To szczególnie potrzebne w kursach ćwiczeniowych – dużo łatwiej będzie przyswoić wiedzę i posiąść umiejętności w grupie dziesięcioosobowej niż wtedy, gdy liczba kursantów jest kilkakrotnie wyższa. Można też zasięgnąć opinii innych osób, które ukończyły dane szkolenie. Często na forach odnajduje się ciekawe i cenne uwagi – warto zastanowić się nad nimi.

Wyposażenie sali szkoleniowej.

W szkoleniach z użyciem maszyn, specjalistycznych urządzeń, technologii należy dopytać się o czas, jaki kursant będzie miał na naukę obsługi urządzenia czy poznania technologii. Zdarza się, że instruktor pokazuje zasady działania nowoczesnego urządzenia kilkudziesięciu kursantom bez możliwości indywidualnego sprawdzenia. Taki kurs mimo niskiej ceny nie będzie nic wart. Podobnie się ma sprawa wykorzystania produktów, preparatów. Firma może oferować kurs z wykorzystaniem produktów najlepszej jakości, ostatnich nowinek naukowych – z tym, że ilość produktów będzie ograniczona lub kursant będzie musiał je zakupić!

Wyżywienie i nocleg w ramach szkolenia.

Niekiedy szkolenia kosztujące kilka tysięcy złotych przyciągają dobrym PR. W ramach drogiego kursu uczestnicy mają zapewniony posiłek, nocleg, dostają materiały szkoleniowe, gadżety. Tutaj sprawa do zastanowienia – tańszy kurs i bez tych „dodatków” czy full serwis. Trzeba przeliczyć koszty. Po podliczeniu kosztów posiłków i noclegu, materiałów szkoleniowych, które bez trudu można zdobyć w księgarni, bibliotece czy z Internetu, może okazać się, że oferta firmy jest drakońska. Podstawowa zasada – idąc na kurs trzeba zwracać uwagę na tematykę paneli, doświadczenie szkoleniowca, ilość godzin, certyfikat, dopiero potem na dodatkowy pakiet w postaci noclegu czy wyżywienia.
Wracając do zagadnienia certyfikatów – rzetelne firmy wystawiają zaświadczenie o ukończeniu kursów, zdobyciu umiejętności obsługi danej maszyny, urządzenia.

Gdzie szukać szkoleń?

Wiele bezpłatnych szkoleń można znaleźć w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy. Absolwenci mają możliwość podniesienia swoich umiejętności, bezrobotni – nauki zawodu, który daje większe szanse na zatrudnienie. Studenci korzystają z dostępnych przy uczelniach biur karier, których działalność obejmuje m.in. poszukiwanie kursów związanych z kierunkiem studiów, co może w znacznym stopniu zwiększyć szansę pracy w wyuczonym zawodzie. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla studentów pierwszych lat studiów, są praktyki. Mimo dostępnych w necie bezpłatnych ofert praktyk, lepiej pokusić się o indywidualny, bezpośredni kontakt z właścicielem firmy. Można wtedy dowiedzieć się o konkretnych umiejętnościach, jakie można podszkolić podczas praktyk, wybrać interesujący zakres i firmę. Mimo braku wynagrodzenia, doświadczenie będzie bezcenne, a list referencyjny może pomóc w znalezieniu pracy. Informacje na temat kursów można wyszukać również w prasie branżowej, na plakatach. Wiodące portale, na których można znaleźć informacje na temat kursów, szkoleń to m.in.: szkolenia24h.pl, edustacja.pl, kursy-szkolenia.pf.pl.
Inne rozwiązanie to zasięgnięcie porad agencji doradztwa zawodowego. Wiele firm oferuje zarówno przeprowadzenie szkoleń, jak i odnajdywanie ofert innych firm.

Wybierając kurs, powinno się mieć pewność, że wydane na niego pieniądze nie pójdą na marne. Jeśli z braku czasu lub innego powodu uczęszczanie na ćwiczenia nie będzie możliwe, lepiej zrezygnować z dodatkowej edukacji. Kurs powinien nauczyć konkretnych rzeczy, poszerzyć wiedzę i mieć pośredni wpływ na osiągnięcie sukcesu. Wśród ofert licznych darmowych i płatnych kursów dostępnych w Polsce trzeba dokładnie przebierać i wybrać te najprzydatniejsze. To będzie gwarancją rozwoju zawodowego i pomoże w karierze. Warto już dziś zastanowić się nad dodatkową edukacją!

HR-SZOP